Na een operatie of bij langdurige immobilisatie, heb je een verhoogd risico op trombose. Om dat risico te verkleinen kan je arts preventief een bloedverdunner voorschrijven. Dit geneesmiddel zorgt ervoor dat het bloed minder makkelijk samenklontert. Je arts kan al dan niet aanvullend steunkousen (TED) voorschrijven. Deze kousen oefenen druk uit op de benen zodat het bloed niet blijft stilstaan, waardoor het risico op trombose verkleint.
Chirurgische, medische en geïmmobiliseerde patiënt
Als je in ons ziekenhuis ligt, krijg je standaard Clexane® toegediend door je arts of verpleegkundige. Dit geneesmiddel wordt gewoonlijk via een onderhuidse injectie toegediend.
Op basis van individuele anamnese kan de behandelende arts afwijken van het standaard toedieningsbeleid. Dit wordt samen met je arts besproken. Als je naar huis gaat, moet je mogelijks doorgaan met het toedienen van Clexane®. Dit kan door een thuisverpleegkundige gebeuren, maar het is zeker ook mogelijk dat je zelf de injectie toedient.
Clexane® moet elke dag rond hetzelfde tijdstip via onderhuidse injectie toegediend worden. Dit gebeurt meestal in de plooi van uw buik, minstens 5 cm bij de navel vandaan.
Wissel de injectieplaats tussen de linker- en rechterzijde van de buik, afhankelijk van waar je de laatste keer hebt geïnjecteerd.
1. Was je handen en zorg ervoor dat de injectieplaats proper is.
2. Haal voorzichtig de beschermdop van de voorgevulde spuit en gooi deze weg.

Is de hoeveelheid geneesmiddel in de spuit hetzelfde als je voorgeschreven dosis, dan hoef je de dosis niet aan te passen en is de spuit klaar voor gebruik.
Is de hoeveelheid geneesmiddel in de spuit groter dan je voorgeschreven dosis, duw dan het teveel aan geneesmiddel uit de spuit door deze recht naar beneden te wijzen.
3. Neem de huidplooi vast en breng de volledige naald loodrecht in de huidplooi.

4. Duw met je duim de spuit langzaam leeg. Let erop dat je de huidplooi tijdens de gehele injectie blijft vasthouden.
5. Verwijder voorzichtig de naald uit de huidplooi. Je kan nu de huidplooi loslaten.

6. Gooi de gebruikte spuit in een naaldcontainer.
De eventuele druppel aan de punt van de naald verwijderen door op de spuit, met de naald naar beneden gericht, te tikken.
De luchtbel uit de spuit niet verwijderen. Om blauwe plekken te voorkomen, niet op de injectieplaats wrijven na injectie.
Doordat Clexane® ervoor zorgt dat uw bloed langzamer stolt, is er een verhoogde kans op bloedingen (bijvoorbeeld spontane neusbloedingen) of bloeduitstortingen (blauwe plekken). Voorzichtigheid is aangeraden bij bepaalde handelingen zoals bij het scheren.
Pijn of irritatie ter hoogte van de injectieplaats is mogelijk. Raadpleeg je arts indien je verschijnselen van een allergische huidreactie vertoont, zoals jeuk of bultjes. Niet alle bijwerkingen werden hier opgenomen. Voor meer informatie kan je de bijsluiter raadplegen of contact opnemen met je arts of apotheker.